Přeskočit navigaci.
Domů
Půjčky na směnku ihned a hotově do 24 hodin

Jak si vybrat stavební spoření

Možná jste stejně jako já uzavřeli stavební spoření, nebo o tom uvažujete. Není divu – vždyť se jedná v dnešní době o jeden z nejvýhodnějších způsobů, jak zúročit své našetřené peníze. A velkým plusem – kromě státních podpor, možnosti výhodného úvěru nebo odpisu na daních – je i skutečnost, že uspořené peníze nemusíte použít výhradně na koupi bytu či domu.

Kdo může uzavřít stavební spoření

Jedinou podmínkou pro uzavření stavebního spoření u nás je mít přiděleno rodné číslo a být občanem České republiky. Z toho vyplývá, že spořitelem může být osoba jakéhokoliv věku, tedy nemluvně stejně jako důchodce. Co se týče dětí, které nedosáhly plnoletosti, a nesvéprávných jedinců, za ty uzavírá smlouvu jejich zákonný zástupce. To využívají především rodiče a prarodiče, kteří tímto způsobem šetří peníze pro své potomky.

Smlouvu může uzavřít i cizinec, který však musí mít povolen pobyt na území České republiky a přiděleno rodné číslo našimi úřady.

Spořitelem může být osoba fyzická i právnická. Rozdíl spočívá v tom, že osoba fyzická může využívat odpisy z daní, zatímco právnická osoba tuto možnost nemá.

Co je nutné si promyslet

Předtím, než uzavřete stavební spoření, byste si měli promyslet, jaká má být cílová částka, kolik jste schopni měsíčně (lze však ale spořit i nepravidelně či poslat částku jednorázově) na spoření přispět a jak dlouho má spoření trvat (s dobou spoření pak souvisí i uznání či neuznání státního příspěvku – viz níže).

Také byste se měli rozhodnout, zda chcete využít možnosti výhodného úvěru, který bývá nabízen u všech českých spořitelen. Tento úvěr lze čerpat zhruba po dvou letech spoření a úroky lze odečíst u fyzických osob z daní. Můžete využít i tzv. překlenovací úvěr (někdy nazýván i jako meziúvěr). U něj si můžete půjčit peníze ještě před uplynutím oněch dvou let od začátku spoření, jsou však u něj vyšší úroky (kolem 5 %).

Před podepsáním smlouvy si musíte vše propočítat a nenechat se zmást pojišťovacím agentem, který může být placen za to, aby svůj produkt prodal co nejdráže. A už vůbec se nenechte nalákat těmi, kteří vám radí, abyste zrušili smlouvy u jedné spořitelny a přešli ke druhé. Přerušit spoření předčasně pro vás není nikdy výhodné.

Státní příspěvek

Výše státního příspěvku se stále mění. Původně byl ve výši 25 % z naspořených peněz (v reálu se jednalo o příspěvek 4500 Kč ročně), nyní klesl na 15 % (v reálu tedy 3000 Kč ročně). Pokud si chcete spočítat optimální výši roční cílové částky, pak se jedná o 20 000 Kč. Abyste měli nárok na státní příspěvek, musíte šetřit nejméně 6 let. Po šesti letech lze peníze vybrat, nebo můžete spořit dál.

Mnozí by uvítali, kdyby šlo uzavřít na své jméno více stavebních spoření a kdyby z každého mohli čerpat státní příspěvek. To bohužel není možné. Lze to obejít pouze tak, že uzavřete smlouvu na jméno svého příbuzného či známého. To však nedoporučuji. Sama jsem uzavřela stavební spoření na jméno své babičky, která byla samozřejmě se vším obeznámena. Náhle ale zemřela a veškeré uspořené peníze šly k dědickému řízení. Musíte tedy počítat se všemi možnostmi, tedy i s tím, že byste své peníze už nemuseli vidět, pokud byste šetřili na jméno někoho jiného.

U jaké společnosti spořit?

To je zřejmě nejožehavější otázka, které se nevyhneme. Na českém finančním trhu působí hned několik společností. Například Českomoravská stavební spořitelna nabízí velmi oblíbené spoření s Liškou (právě tu mám uzavřenou), Česká spořitelna zase svou Buřinku. U obou se dalo nejvíce zájemců o spoření zlákat především slevami na vstupních poplatcích, pokud se zakládaly nové smlouvy. Dále tu máme Raiffeisen stavební spořitelnu (ta nabízí například ke stavebnímu spoření výhodné cestovní pojištění), Wüstenrot (ta nabízí výhodnější úroky), k méně využívaným patří Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky a HYPO stavební spořitelna.

Každý rok se u těchto spořitelen mění benefity, které získáte uzavřením smlouvy. Nedejte se zbytečně zlákat dárky typu peněženka s logem zdarma apod. Hlavní pro vás je, jak se vaše peníze zúročí. Výhodné je i uzavřít spoření u některého bankovního ústavu, pokud u něj máte založen bankovní účet. Díky tomu nebudete muset platit někdy přemrštěné poplatky za převod peněz.

Informace o jednotlivých spořících tarifech naleznete na internetových stránkách stavebních spořitelen.

Spoření s liškou