Přeskočit navigaci.
Domů
Půjčky na směnku ihned a hotově do 24 hodin

Konec regulovaných nájmů na jihu Čech

Jak píší Parlamentní listy, od ledna 2011 padá regulace nájemního bydlení. Stát tvrdí, že pokud se nájemník s majitelem domu nedomluví, bude rozhodovat soud a majitel nebude moci nájemce vystěhovat, někteří lidé se ale už teď bojí, že skončí jako bezdomovci.

Nájmy budou zvyšovat i města a například na jihu Čech zdraží nejvíce České Budějovice (až o 23 procent). Nejvíce si přitom připlatí nájemníci v bytech IV. kategorie, méně pak už lidé žijící v kategorii první (vyšší kvalita). U první kategorie jde o částku přibližně 420 korun za měsíc, pokud vezmeme za příklad byt o rozloze šedesát metrů.

„Rozhodli o tom zastupitelé města. Pro druhou kategorii bytů platí od ledna navýšení o 18,4 a pro třetí kategorii o 19,8 procenta," řekl primátor Miroslav Tetter (KDU-ČSL).

Ceny zůstanou stejné pouze u bytů zvláštního určení, což  jsou bezbariérové byty a byty v domech s pečovatelskou službou.

Co se týče jihu Čech, bydlení bude stát více také v Jindřichově Hradci, v Písku a v Táboře však ceny pro rok 2011 zůstanou stejné. V Českém Krumlově, Prachaticích a Strakonicích není ještě rozhodnuto.

„Toto opatření pomohlo, už nyní máme některé větší byty volné a nebylo to o tom, že na ně lidé nemají, ale že byly rodiny, které měly záhadným způsobem i dva byty, či ho drželi lidé pro své děti a vnoučata," dodal ze zkušeností starosta Prachatic Jan Bauer (ODS).

Zdroj: Parlamentní listy