Přeskočit navigaci.
Domů
Půjčky na směnku ihned a hotově do 24 hodin

Povinné ručení Generali

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, neboli povinné ručení, musí uzavřít každý majitel automobilu (nákladního, osobního), pokud chce vozidlo provozovat k jízdě na pozemních komunikacích.

Z tohoto pojištění jsou potom hrazeny škody, které pojištěný způsobí při jízdě automobilem na majetku či zdraví jiného účastníka provozu (typicky třeba při dopravní nehodě).

Až do roku 2003 byly sazby pojištění určovány vyhláškou miniserstva financí pouze na základě kubatury vozidla (objemu válců motoru). Od zmíněného roku však ceny pojistného určují pojišťovny samy a zvolily pro to nejrůznější kritéria, například již zmíněnou kubaturu vozidla, jeho výkon, hmotnost, stáří, ale i věk pojistníka, bydliště a počet měsíců bez dopravní nehody. Obvzlášť poslední položka má velký vliv na výslednou podobu ceny, mluvíme potom o takzvaných bonusech udělovaných pojišťovnami řidičům, kteří jezdí pokud možno úplně bez nehod.

Volba pojišťovny

Každý člověk má právo změnit pojišťovnu, které povinné ručení platí. Může se tak rozhodnout kdykoli, jen musí včas vypovědět smlouvu pojišťovně předchozí. Přesné informace poskytuje každá pojišťovna na svých webových stránkách, případně není problém informovat se na zákaznických linkách.

(Možná znáte situaci, kdy jste (například při koupi vozidla v autobazaru) doslova nuceni uzavřít povinné ručení s pojišťovnou, která má s konkrétním autobazarem smluvní vztah. Pojištění však pro vás nemusí být zrovna výhodné.)

Povinnosti

Jak bylo řečeno, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je dle zákona povinné. Při silniční kontrole musí řidič předložit doklad (od ledna 2009 mezinárodní zelenou kartu), jímž své pojištění prokáže. V opačném případě mu hrozí sankce.

Navíc za každý den, kdy vozidlo nebylo skutečně pojištěno, je majitel povinnen uhradit příspěvek do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Jde o částku od dvaceti do tří set Kč za každý den.

Pojištění Generali

Jednou z pojišťoven, která má mezi svými produkty i povinné ručení, je Generali pojišťovna a.s.

Na svém webu má pro potencionální klienty k dispozici kalkulačku, kde si může každý spočítat výši pojistného, případně je možné nahlédnout do oficiálního sazebníku. Pojištění je možné sjednat on-line.

Cena

Vezmeme-li si za příklad řidiče, který jezdí pět let a za celou dobu nehlásil žádnou pojistnou událost, dosáhne na bonus dvaceti procent. Výsledná částka pro člověka z Prahy je tak při kubatuře vozu do 1850ccm zhruba čtyři a půl tisíce korun. To je suma srovnatelná s jinými pojišťovnami a Generali se řadí k těm levnějším.

Více informací na oficiálním webu.