Přeskočit navigaci.
Domů
Půjčky na směnku ihned a hotově do 24 hodin

Výhody a nevýhody živnosti

Pracovat sám (sama) na sebe, to nutně nemusí znamenat samostatné podnikání. Živnostenský list po vás může chtít zadavatel práce, něco jako zaměstnavatel, který však za vás v tomto případě nemusí odvádět sociální pojištění a kromě toho ušetří i na administrativě. Co to však znamená pro vás?

Majitel živnostenského oprávnění, který vykonává nějakou činnost za účelem zisku a jde zároveň o jeho hlavní příjem, musí sám podávat daňové přiznání, sám platit daně, sám platit zdravotní a sociální pojištění. To on musí dojít na příslušné úřady, všechno vyřídit, vést v patrnosti a mít sám za sebe zodpovědnost.

A to je ono, to slovo odpovědnost. Mít ji. Ručit sám za sebe. To je pro mnoho lidí nevýhodou tak zásadní, že si sebe jako živnostníka nedokáží ani představit. Jednání s úřady, trvalé příkazy z bankovního účtu na platby pojistného, vedení účetnictví kvůli daním a při tom všem ještě vykonávání živnosti samotné je nepohodlné. V tomto ohledu je lepší být zaměstnancem.

Zaměstnanec se nemusí starat, neplatí sám daně a neplatí za sebe pojištění. Řídí se nařízeními svého zaměstnavatele a vykonává práci, za níž je placen. Být zaměstnancem je pohodlné.

Kdo je svobodnější?

Teoreticky je svobodnější živnostník, ale opravdu můžeme takto srovnávat? Podnikatel může být otrokem svého byznysu. Musí stíhat termíny zakázek, pracuje od rána do večera, nemá čas na svou rodinu a vydělává možná stejně peněz, jako zaměstnanec ve středním managementu větší firmy. To jen pro příklad. Stejně tak totiž může pracovat dvě hodiny denně a uspokojit tím všechny své materiální potřeby.

A zaměstnanec? Ten pracuje povětšinou osm hodin denně. Většinou také platí, že přijde domů a může až do druhého dne na práci zapomenout. Nesporná výhoda, ale opět to neplatí vždy. I zaměstnanec může mít zodpovědnost za chod firmy, může mít podřízené a musí včas odevzdávat výkazy odvedené práce. Opět jen příklad...

Kdo má víc peněz?

Bylo by asi zbytečné rozvádět znovu skutečnost, že vždy záleží na konkrétním typu práce a podnikání. Nelze paušalizovat. Nemůžeme říct, že podnikatelé jsou na tom lépe a obráceně vám to neřekne skoro nikdo. Je nesmysl domnívat se, že je z hlediska finančního lepší být podnikatelem.

Uvedeme si příklad živnostníka, který se musí sakra otáčet a mnohé překousnout, aby se uživil. Je jím "pouliční prodejce", nebo chcete-li "obchodní zástupce".

Takový člověk ráno vstane a přesně včas se dostaví do kanceláře firmy v centru města (tento příklad je založen na skutečném místě a nejmenované firmě), aby tam vyslechl ranní kázání o tom, jak je dobré podnikat. Kam až se může dostat ve svém karierním postupu, když bude uzavírat dostatek smluv na služby mobilního operátora a naláká na opravdu nepopiratelné výhody co nejvíce zákazníků.

Asi za hodinu se živnostník odebere na nejrušnější pěší zónu ve městě a s papíry a tužkou v ruce vyhlíží, koho by oslovil. Tamtoho důchodce? Tuhle slečnu? Lidé se mu vyhýbají, nějak se s ním nechtějí bavit. I přesto za dopoledne a odpoledne nasbírá dostatečný počet smluv pro uspokojení nároků svého manažera čekajícího v kanceláři, aby se mohl vrátit. Na místě dostane hotovost. Ano, denní výplata, denně vyplácené provize, kdo by to nechtěl. Tisícovka a ani to nebolelo (snad kromě svědomí vůči důvěřivým důchodcům).

Takový živnostník není zrovna vzor toho podnikatele jakého si lidé pod pojmem byznysmen představí. A přesto k nim patří. I on vydělává sám na sebe. Platí pojištění a daně. Dělá to za podrůměrné peníze a není dokonce ani svým pánem.

(Firmám manipulujícím s lidmi za účelem vlastního zisku se bude věnovat některý z dalších článků.)

Výčet výhod a nevýhod statusu podnikatel versus zaměstnanec nelze určit. Bylo by zavádějící vypsat nějaký seznam a snažit se to všechno položit na misky vah. Můžeme však zůstat u toho, že buď budete prodávat svou službu a budovat vlastní podnik, nebo to samé dělat pro jiného.