Přeskočit navigaci.
Domů
Půjčky na směnku ihned a hotově do 24 hodin

Vyzkoušejte lis na PET lahve

Nedávno jsem narazila na novinku, která začala pronikat i do českých domácností. Jedná se o lis na PET lahve, který vám pomůže vyřešit problémy spojené s uskladněním a zbavováním se prázdných PET lahví. Ty jsou totiž velkou zátěží pro naše životní prostředí i pro obyčejné domácnosti, které jich během dvanácti měsíců spotřebují více než jednu miliardu s každoročním nárůstem až o 20 %.

Proč lisovat PET lahve?

Dříve se nápoje prodávaly ve skleněných lahvích, které lidé byli zvyklí vracet, aby dostali zpět svou zálohu. Jenomže poté začaly být ve větší oblibě obaly z plastu, jejichž výroba je levnější. A také zákazníci je přijali s otevřenou náručí – vždyť nemuseli platit zálohy a nosit v nákupních taškách těžké lahve ze skla.

Zanedlouho PET lahve zaplavily všechny obchody a s nimi i naše domácnosti. Jejich narůstající počet a především dopad na životní prostředí se snažili ekologové vyřešit tříděním odpadu. PET lahve se začaly vyhazovat do žlutých kontejnerů, které nalezneme ve všech městech i na vesnicích. Jenomže to má jeden velký háček.

Lidé často před hozením lahve do kontejneru zapomínají, že by z ní měli vytlačit vzduch. Kvůli tomu jsou žluté kontejnery stále plné, a tak se všude kolem nich povalují PET lahve, na které již uvnitř nezbylo místo.

Nebylo by proto jednodušší používat lis, který by elegantně bez vynaložení větší námahy vytlačil z lahve vzduch, čímž by se zmenšil její objem a vyřešil by se problém s uskladňováním a vyhazováním PET lahví?

Tuto otázku si položily některé firmy, které se specializují na výrobu lisů, a tak můžete dnes vybírat hned z několika druhů těchto přístrojů i na českém trhu, a to i přesto, že se jedná o novinku, o které toho zatím mnoho lidí příliš neví.

Ruční lis na PET lahve

Lis na PEt lahvePrvním typem, který je nejčastěji nabízen v českých prodejnách, je ruční lis na PET lahve značky Ecopress. Jeho ovládání je snadné – nejdříve uvolníte u lahve víčko, aby nezabraňovalo průchodu vzduchu ven. Poté lahev vložíte do přístroje a stisknete páčku dolů. Nepotřebujete k tomu nijak velkou sílu, zvládne to i malé dítě. Lahev se zdeformuje, čímž se její objem zmenší zhruba o 80 %.

Vy ji pak můžete vyhodit do odpadkového koše nebo do kontejneru na tříděné odpady, aniž byste se báli, zda se tam vejde či nikoliv. Cena tohoto lisu je kolem 800 Kč. A přestože mnoho lidí láká svým elegantním vzhledem se stříbrným povrchem, má jednu nevýhodu – musí se přišroubovat ke zdi.

Lis na PET lahvePokud byste raději uvítali lis, který lze volně přenášet, pak vám doporučuji lis značky Ekotvar. Můžete ho postavit na stůl v kuchyni nebo na polici v chodbě... prostě kdekoliv, kde se vám to zrovna hodí. Navíc výrobci píší v popisu tohoto výrobku, že ho lze použít i k lisování předmětů z papíru nebo plechu. Na rozdíl od prvního typu funguje trošku na jiném principu – místo páčky zde jednou rukou tlačíte shora a druhou otáčíte klikou, čímž uvedete do pohybu stlačovací mechanismus.

Pořizovací cena se pohybuje kolem 700 Kč.

Prodávají se také plastové ruční lisy různých barev, které jsou levnější – stojí kolem 250 Kč. Musíme však u nich počítat s menší životností.

Nožní lis na PET lahve

Zajímavou novinkou je i nožní lis na PET lahve. Opět funguje tak, že dovnitř přístroje vložíme předmět, který má být slisován, a pak stačí jedno sešlápnutí a PET lahev se zmenší opět zhruba o 80 %. Nevýhodou tohoto lisu je jeho cena, která bývá kolem 1100 Kč. Navíc bývá jeho velikost větší, takže se nedá tak snadno uskladnit jako lis Ekotvar nebo namontovat ke zdi jako Ecopress.

 

Co říci na závěr? Snad že lis na PET lahev není úplnou zbytečností, jak by se na první pohled zdálo. Naopak – když jsem dnes ráno uviděla v kuchyni deset prázdných lahví, v duchu jsem si slíbila, že si jeden takový lis také pořídím. Ušetří mi čas i rozčilování u žlutých kontejnerů, protože i kdybych z lahví vytlačovala vzduch manuálně, nikdy bych nemohla jejich objem zmenšit nakolik jako s tímto skvělým pomocníkem.

Zdroj ilustračních obrázků: ekotvar.com, melichar.cz

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Lis na prázdné obaly

považuji za naprostou zbytečnost. Téměř stejného efektu se dosáhne sešlápnutím prázdného obalu (cca 75 až 80%).

Uvažuje-li někdo o koupi lisu, pak bych doporučila Ekotvar, který lze pouřít i na plech.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.